Craniosacralis terápia
Mit jelent a craniosacralis terápia (CST)?
A craniosacralis terápia egy különösen gyengéd, mélyreható kezelési forma, egy olyan természetes gyógymód, amely segít a betegségek megelőzésében és gyógyításában egyaránt. Dr. John E. Upledger amerikai osteopatha orvos nevéhez fűződik. Széleskörű alkalmazási lehetőségeinek köszönhetően egyre elterjedtebbé válik. Merőben más, mint a masszázs, a csontkovácsolás vagy egyéb manuális terápiák, ahol nagyobb fizikai erőt alkalmaznak. A craniosacralis terápia során finom, apró mozdulatokkal a test természetes ritmusát követve idézünk elő változást a szervezetben. A mintegy 50 éves múlttal rendelkező amerikai módszer lehetőséget ad a szervezet természetes öngyógyító folyamatainak serkentésére, az életminőség javítására, a testi-lelki harmónia megteremtésére. Csökkenti a felgyülemlett stresszt, javítja az immunrendszer működését és jó közérzetet biztosít.
Mi alkotja a craniosacralis rendszert?
A craniosacralis rendszer (CSR) a légzési-és keringési rendszer mellett a szervezet harmadik nagy élettani rendszerét képezi, amely minden élőlényben megvan, amely aggyal és gerincvelővel rendelkezik. A craniosacralis rendszer képezi azt az élettani környezetet, amelyben az idegrendszer fejlődik, él, működik. A CSR membránokból és ún. cerebrospinális (agy-gerincvelői) folyadékból (CSF) áll, amely körülveszi és védi az agyat és a gerincvelőt. Ritmusát, az ún. craniosacralis ritmust, a CSF termelődése és felszívódása adja meg. A cerebrospinális folyadék termelődése ütemes, míg a felszívódása folyamatos, így nyomásváltozás jön létre a membránon belül, amelyből a pulzálás adódik (6-12 ciklus/perc) és ez a ritmus az egész testen kitapintható. A craniosacralis rendszer a koponyacsontoktól egészen a keresztcsontig húzódik és biztosítja a cerebrospinális folyadék termelődését, keringését és felszívódását. A craniosacralis elnevezés a cranium (koponya) és sacrum (keresztcsont) szóösszetételből ered, a rendszert határoló csontok funkcionális egységére utalva. A testben minden ideg kapcsolatban áll az agyat és a gerincvelőt körülvevő membránnal, amelyben fizikai vagy lelki sérülések miatt gátak, feszülések alakulhatnak ki, ezek pedig akadályozzák az agy-gerincvelői folyadék áramlását. Mivel a craniosacralis rendszer a test minden szervrendszerével kapcsolatban áll, így rendkívül fontos a harmonikus működése, hiszen az abban kialakuló zavarok hatással lehetnek a mozgásszervrendszerre, a hormonrendszerre, a légzőrendszerre, a nyirokrendszer,-és az immunrendszer működésére stb…, valamint az érzelmi állapotra és a mentális funkciókra is.
Kezelési technika
A kezelés alapja egy különösen gyengéd mikromanipuláció, amely egyrészt a koponyacsontok mikromozgásán alapul, másrészt az eljárás részét képezik a test kötőszövetes rendszerén végzett gyengéd, de határozott mozdulatok a benne lévő feszültségek oldására. Segítségükkel hatást gyakorolhatunk az immunrendszerre, az idegrendszerre, az érrendszerre, valamint az izom-és csontrendszerre, stb… egyaránt. A craniosacralis terápia lényege, hogy megkeresi és korrigálja a craniosacralis rendszer hibáit, amelyek szenzoros vagy motoros rendellenességeket okozhatnak.
Kezelés közben…
…a páciens kellemes környezetben, kényelmes ruhában hanyatt fekszik a kezelőágyon és legtöbbször kellemesen ellazult állapotba kerül e mélyreható terápia alatt. Vannak azonban olyan állapotok vagy problémák amikor a páciens nem tud a hátán feküdni. Ilyenkor természetesen akár oldalt fekvésben vagy ülő helyzetben is történhet a kezelés. Csecsemőknél és kisgyermekeknél szintén megválasztjuk a legideálisabb testhelyzetet a kezeléshez.
A craniosacralis terápia alkalmazási lehetőségei
A craniosacralis terápia széles körű alkalmazási lehetőségének köszönhetően egyre elterjedtebbé válik.
Több évtizedes tapasztalatok alapján hatékony lehet többek között az alábbi problémák, panaszok kezelésében:
- stressz, krónikus fáradtság
- migrén, fejfájás, álmatlanság
- kimerültség
- fóbiák, pánikbetegség
- szorongás, depresszió
- érzelmi nehézségek
- lázas állapotok, fertőzések
- autoimmun megbetegedések
- nyak, -hát, -és derékfájdalmak
- discus hernia (gerincsérv)
- gerincferdülés, tartási rendellenességek
- homlok-állkapocs izületi problémák
- fül-orr gégészeti problémák, krónikus arcüreggyulladás
- fülzúgás
- krónikus hörghurut, asztma
- gastroenterologiai betegségek
- motoros koordinációs nehézségek
- Sclerosis Multiplex
- Parkinson-kór
- baleseti sérülések, műtét utáni működési zavarok
- szemproblémák
- rheumatoid arthritis
- fibromialgia
- menstruációs problémák
- nőgyógyászati problémák (endometriosis, krónikus medencetáji gyulladások, PCOS, PMS…)
- várandósság alatti és azt követő panaszok
- hormonális problémák
- bőrproblémák, pl. ekcéma
- emésztési zavarok, székrekedés
- csecsemőkori és gyermekkori zavarok (szopási,-táplálási,-alvási,-megkésett beszédfejlődési…stb. problémák)
- dyslexia, dyscalculia, dysgraphia
- viselkedési zavarok, hiperaktivitás, dühroham
- koncentrációs nehézségek
- autizmus
- központi idegrendszer zavarai
- epilepsia
- cerebral paresis
-
Kinek ajánlott?
Megelőzésre és gyógyításra egyaránt alkalmazzuk a terápiát. Betegeknek többek között a fent felsorolt kórképek, problémák kezelésére, egészségeseknek pedig azért, mert a kezelés csökkenti a felgyülemlett stresszt – segít a betegségek elkerülésében, a fizikai-lelki-mentális jóllét megteremtésében, fenntartásában. Mivel igen gyengéd, finom mozdulatokból áll a kezelés, biztonsággal alkalmazható várandósság alatt, kicsi gyerekeknél és idős embereknél egyaránt. Terhesség alatt kiegyensúlyozza a magzat és az anya idegrendszerét, ösztönzi a lelki kötődést. Születéskor hirtelen megszűnik a magzatvíz nyomása, és ezzel a kiegyenlítődés ami a koponyán belül addig megvolt. Ennek hatására a koponyacsontok elmozdulhatnak, ami később hiperaktivitást, diszlexiát és egyéb gyermekkori zavarokat okozhat. Ha újszülött korban elkezdenénk a terápiát, sokkal kevesebb lenne azon gyermekek száma, akik magatartászavarral vagy egyéb panaszokkal élnek.
Cél
- Az agy-gerincvelői folyadék áramlásának normalizálása, a koponyán belüli keringés javítása, valamint a kötőszövetes határok, lemezek ellazítása, izomrelaxáció.
- Megszabadulni az összes olyan fizikai és érzelmi traumák következtében létrejött blokktól, amelyek leterhelik a szervezetet és ezáltal akadályozzák az egész szervezetünket irányító idegrendszer működését.
Hány kezelésre van szükség?
3-4 kezelést javaslunk minimálisan, amely alatt azok alapján, amit a terapeuta észlel a beteg craniosacralis rendszerében bekövetkező változásokról, valamint a páciens visszajelzéseiből lehet meghatározni, hogy hány kezelésre van szükség. A továbbiakban a fenntartó kezeléseket egyéni igény szerint alkalmazzuk.
Mikor nem alkalmazható?
Akut agyi történések esetén, illetve olyan betegségeknél, amikor a koponyaüregi nyomás változása veszélyt jelenthet, nem élhet a beteg a craniosacralis terápia nyújtotta lehetőséggel.
A terápia kidolgozója
A craniosacralis terápia képzést Dr. John E. Upledger amerikai oszteopata orvos professzor állította össze, aki 1985-ben Floridában megalapította világhírű intézetét, az Upledger Institute Internationalt, amely a craniosacralis terápia területén végzett kutatások és a nemzetközi craniosacralis terapeuta képzés központja és amely a világ legnagyobb egészségügyi továbbképző intézetévé nőtte ki magát.